6 tipů jak získat pitnou vodu na cestách
Obsah
1. Plánujte, jak získat pitnou vodu na cestách
Ať už míříte na týdenní pobyt v chatce nebo několikadenní trek přírodou, zjistěte si dopředu dostupnost pitné vody. Zejména si zjistěte míru rizika, že voda nakonec pitná nebude, a zda-li vám voda z daného místa vystačí do doby, než se dostanete k dalšímu zdroji.
2. Láhev vody sebou
Pořiďte si outdoorovou láhev nebo termosku. Ať se jedná o jedinečnou síť fontán v Římě nebo o pouhý potůček v horách, často narazíte na zdroj čerstvé vody, který je škoda nevyužít.
3. Nejdřív převařit
Pokud máte přístup k vodě, která není pitná nebo si nejste stoprocentně jistí, neexistuje jednodušší a bezpečnější způsob než ji převařit – za jednu minutu zničíte veškeré bakterie a viry, které se ve vodě nachází. Jediným háčkem je, že potřebujete přístup k tepelnému zdroji.
4. Tablety na jistotu
Tablety na chemické pročištění vody se hodí jako záchranný kruh. Voda sice nechutná nejlépe a tablety nejsou schopné zahubit nejsilnější druhy parazitů, jsou ale skladné, lehké a jako jistota se hodí kamkoliv. Pokud máte pouze jediný zdroj vody, tablety jsou dobrou záchranou.
5. Filtrování
Ať už samotných filtrů nebo láhví s integrovaným filtrem je dnes na trhu spousty. Při nákupu však musíte pozorně číst – ideálně musí filtr obsahovat i chemické čištění, jinak riskujete, že vás lahev ochrání před bakteriemi a parazity, ale například virus hepatitidy A už jím proklouzne.
6. UV světlo
Ultrafialové záření je tím nejlepším řešením. Vodu stačí vystavit ultrafialovému záření, nebo promíchat UV tyčinkou a během minuty spolehlivě eliminujete veškeré bakterie, parazity a viry, aniž by voda získala stejnou pachuť jako po tabletách nebo filtrování. Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutnost náhradních baterek.