Zkuste legendární čínskou hru mahjong
Během posledních několika let zaznamenala tato desková hra původem z Číny rychlé rozšíření i v Evropě a stejně tak nárůst fanouškovské základny. Zatímco ale původní provedení je klasické deskové, u nás dávají skoro všichni přednost počítačové variantě hry mahjong.
Mahjong na mnoha místech vytlačil i klasické a dosud populární deskové a logické hry. Své oblibě vděčí také za legendu, kdy podle nejrůznějších „zaručených“ a „ověřených“ informací o svém původu a vzniku za ním nestojí nikdo menší, než čínský filozof Konfucius.
Podle většiny těchto zpráv se Mahjong objevuje na území Číny přibližně roku 500 před Kristem a to především na těch místech, kterými Konfucius procházel během svých poutí a cest. Dle profesionálních historiků, který se minulostí této důmyslné hry zabývají, se ale Mahjong datuje až do 19. Století. Otázka jeho původu ale dosud není spolehlivě vysvětlena. Kromě jiných verzí se tak stále drží i například dohady, že Mahjong je výsledkem hry, kterou si krátili čas čínští důstojníci během povstání Taiping.
Ale pojďme se teď podrobněji podívat na samotná pravidla hry. Za prvé je třeba zdůraznit, že Mahjong není rozhodně hra na několik minut. Počet možných variant jeho hraní je totiž prakticky nekonečný – jednotlivé hrací kameny je možné namíchat v milionech kombinací. Původní čistě desková verze je nastavena pro čtyři hráče, počítačové verze lze nastavit podle potřeby.
Na monitorech vás nelimituje ani velikost hrací plochy. A lze si také upravit jak jeho rozsah, tak si vybrat z různého tvaru celkového uspořádání kamenů.
O co jde ve hře samotné? Mahjong sestává z kamenů obdélníkového tvaru (připomínají trochu domino), kterých je mezi 136 a 144. Více jak stovka z nich se pak dělí na bambusy, kolečka a znaky. Tyto typy jsou odstupňovány číslicemi 1 až 9 a každý z těchto stupňů je možné najít na čtyřech kamenech.
Kromě nich se v Mahjongu nacházejí také kameny představující větry ze čtyř světových stran, pak symboly pro bílé, červené a zelené draky, čtyři druhy květin nebo čtyři roční období.
Hra samotná pak spočívá v odebírání dvojic kamenů se stejným znakem – stejný princip jako u v Evropě velmi dobře známého pexesa. Zde ovšem kameny tvoří i několik vrstev nad sebou, zatímco pexeso je pouze plošná záležitost.
Úkolem hráče je pak co nejrychleji postoupit do nejnižších řad. Počítačová verze končí v momentě, kdy se hráči podaří odebrat poslední dva kameny se stejnými symboly a „vyčistit“ tak pole.