Fotovoltaickou elektrárnu si můžete postavit i doma. Jaké možnosti a výhody nabízí?
Chcete se stát výrobcem vlastní elektrické energie a zároveň chránit životní prostředí? Fotovoltaická elektrárna je skvělým řešením, a to nejen pro firmy, ale také pro běžné domácnosti. Jednoduše ji tak postavíte přímo i u sebe doma, čímž ušetříte za náklady spojenými s dodávkami elektrické energie. Níže se s vámi podělíme nejen o to, jak taková elektrárna funguje, ale i o další tipy, jak ušetřit či řešit situace, kdy nemáte dostatek elektrické energie.
Vlastní elektrárna u vás doma
Výroba vlastní elektrické energie vám může z dlouhodobého hlediska pomoci ušetřit i nemalé peníze. Právě proto jsou populární i takzvané fotovoltaické elektrárny (FVE), jež využívají solární energii k výrobě elektrické energie. Běžně jsou tvořeny několika solárními panely, které mohou být umístěny jak na střechách budov, tak i ve volném prostoru.
V souvislosti s tím jsou důležité i baterie pro fotovoltaiku, které slouží k ukládání elektrické energie vyrobené fotovoltaickými elektrárnami. V době, kdy je sluneční světlo nejintenzivnější, mohou být baterie plně nabity a následně použity, během dnů, kdy sluneční záření není tak silné.
Velké oblibě se těší i ostrovní systémy
Poměrně velké oblibě se kromě fotovoltaické elektrárny těší i takzvaný ostrovní systém, který je odříznut od hlavní sítě a je závislý pouze na vlastním zdroji energie. Tyto systémy jsou často využívány na místech, kde není dostupná klasická elektrická síť, nebo kde je cena dodávek elektrické energie příliš vysoká – použít je lze i například na lodi či odlehlých chatách.
Pro více informací o fotovoltaických elektrárnách, bateriích pro fotovoltaiku a ostrovních systémech můžete navštívit web Evolty. Ten poskytuje nezávislé informace o různých tématech, a to zejména o fotovoltaických elektrárnách, tepelných čerpadlech a solárních panelech a o dostupných dotacích.