Dentální hygiena – aby zuby vydržely
Stále ještě velké procento lidí neví, v čem spočívá práce dentálních hygienistů a jak by jim návštěva takovéhoto odborníka mohla prospět či pomoci. Přitom jeho pravidelné návštěvy mohou ušetřit jak spoustu starostí a případné bolesti, tak i peněz.
V zahraničí je běžné, že lidé již od svého dětství navštěvují specialistu na dentální hygienu. Umí proto o chrup pečovat správně a tak, aby se jim netvořily kazy a zuby nedospěly do stádia paradontózy. K zubnímu lékaři jdou až tehdy, pokud se vyskytnou na jejich chrupu případné závažnější potíže.
Posláním dentální hygieny je to, aby se zuby zbytečně nekazily. Dentální hygiena se zabývá prevencí, případnými kosmetickými úpravami zubů a léčbu paradontózy. U dětí by se mělo začít s péčí s prvním zoubkem, neboť děti si tak snáze zvyknou na čištění, které přijmou za samozřejmost. Navštěvovat dentální hygienu již od dětského věku se určitě vyplatí. Nejen, že se dětem nebudou kazit zuby, ale lze také poznat, zda nedochází k případné anomálii, která se dá podchytit třeba rovnátky nošenými pouze na noc a ne až když je vada přiznaná a je zapotřebí i náročnějších zámečkových rovnátek a to i finančně.
Problém na chrupu mohou způsobovat ovocné šťávy, neboť hodně lidí neví, že po jejich vypití by se chvíli zuby neměly čistit vůbec, neboť kartáček může snadno narušit zubní sklovinu. Stačí si vypláchnout ústa vodou, aby se prostředí zneutralizovalo a vyčistit zuby pak třeba za hodinu.
Další oblastí dentální hygieny tvoří léčba obávané paradontózy, což je onemocnění závěsného aparátu zubu. Jen málo lidí si uvědomuje, že krevním řečištěm díky paradontóze putuje tělem zánět, který má vliv nejen na onemocnění vnitřních orgánů, ale třeba i na potraty či předčasné porody. Toto onemocnění vzniká především špatným čištěním zubů, v důsledku čehož se tvoří na zubech plak, který zmineralizuje a ztvrdne. Vznikají tzv. paradontální choboty, závěsný aparát zubu se narušuje.
Potom je to již o zachraňování zubů. Bakterie totiž rozpouští i kost, ve které je zub ukotvený. Problém nevyřeší jedna návštěva, ale třeba čtyři, pět i více. Při první návštěvě je ultrazvukem odstraněn kámen, hloubkové čištění nečistot pod povrchem dásně se provádí pomocí kyret. Je třeba si uvědomit, že paradontóza nikdy není vyléčená, jen zastavená. Ani to ale není rozhodně málo.