Jak postupovat při rekonstrukci koupelny
Obsah
K rekonstrukci koupelny přistupujeme při zvelebování bytu zpravidla až úplně naposledy. Důvodem jsou obavy z obtížných stavebních úprav i vysoká finanční náročnost. S dobrým plánem se však žádných komplikací obávat nemusíte.
Musíte vědět, do čeho jdete
A ten plán máme na mysli doslova. Rozmyslete si, jestli vám koupelna ve stávajícím stavu vyhovuje (a bude tedy třeba měnit pouze staré prvky za nové), případně zda byste na ní rádi něco vylepšili.
- Obejdete se bez vany?
- Požadujete nové umyvadlo nebo třeba zabudování sušičky?
- Kolik lidí bude koupelnu používat?
- Je nutné přizpůsobit vybavení nemohoucím členům rodiny?
Všechny změny si zapište na papír a poté zakreslete do plánu koupelny vyhotoveného v přesném měřítku. Skvěle vám v tomto bodě mohou posloužit i návrhářská studia, jež obyčejný nákres zvládnou převést i do 3D zobrazení. Snadno tak zjistíte, jakým dojmem na vás hotová koupelna bude působit.
Stanovte si rozpočet
Jakmile máte v ruce plán, můžete postoupit k dalšímu bodu, kterým je financování. Do rozpočtu může zasáhnout spousta proměnných, ale v průměru je možné počítat s výdaji 60-80 tisíc na bytové jádro.
Jak rekonstrukci koupelny financovat?
Možná máte založený kontokorent nebo se poohlížíte po klasické snadno dostupné neúčelové půjčce. To by ale mohla být chyba, protože v obou případech zaplatíte na úrocích víc, než je nevyhnutelně třeba. Mnohem lepší možností je proto půjčka na rekonstrukci. Obvykle není vázaná na zajištění úvěru, dovolí vám rozložit splátky do delšího časového období a především nabízí i daňovou úsporu ze zaplacených úroků z úvěru.
Další možností je úvěr ze stavebního spoření. Nabízí lepší úrokové podmínky, obvykle však bývá vázán na určitou dobu probíhajícího stavebního spoření. Na takové řešení je proto třeba myslet dostatečně dopředu.
Jak je to se stavebním povolením?
Nyní je třeba vyřídit všechna potřebná povolení. Při klasické rekonstrukci vám postačí pouze ohlášení (bydlíte-li v panelovém domě) a zpravidla by měla být ukončena do 30 dnů od zahájení. Posvěcení od stavebního úřadu bude třeba pouze v případě, že dojde k posouvání nebo přímo bourání příček.
Svépomocí nebo s přispěním odborníků?
Pocházíte-li ze zednické rodiny a rozvody ve svém bytě byste dokázali najít i poslepu, nejspíše se bez pomoci zvenčí obejdete. V opačném případě však doporučujeme kontaktovat specialisty. Vždy totiž platí, že náprava škod a nejrůznějších přešlapů bývá náročnější než rekonstrukce samotná. Nejlepší doporučení pak získáte od spokojených známých či sousedů. S jejich pomocí jistě vyberete spolehlivé a finančně dostupné řemeslníky hned napoprvé!