Kdy vybrat ruční a kdy automatický mlýnek?
Obsah
Kdo si chce připravit skutečně kvalitní kávu, neobejde se bez vlastního mlýnku. Jaký mlýnek ale koupit? Ruční nebo elektrický mlýnek?
Elektrický vs ruční mlýnek
Ruční mletí kávy je pomalejší a samozřejmě i fyzicky namáhavější. Nevyplatí se vám proto v okamžiku, kdy plánujete častěji mlít větší množství kávy. Pijete-li kávu v domácnosti pouze vy a denně si vystačíte se dvěma šálky, ruční mlýnek bude určitě dostačující.
Před nižší výkon mají ruční mlýnky nezanedbatelnou přednost. Jsou často designové, snadno je proměníte v zajímavý doplněk vaší kuchyně a mletí s nimi má svoje nepopiratelné kouzlo. Tradiční ruční mlýnky nesou romantiku časů našich babiček. A to zejména tehdy, když místo plastu dáte přednost elegantnímu kovu nebo dřevu. Plast navíc rozhodně vykazuje v čase kratší životnost. Pro pořízení ručního mlýnku na kávu hovoří samozřejmě i jeho cena.
Elektrický mlýnek naproti tomu většinu práce odvede za vás. Rozdíl je i ve výsledku. K mletí se používají mlecí kameny, ocelové nebo keramické nože. Pokud si pořídíte mlýnek s mlecími kameny, výsledná umletá káva bude jemnější než z mlýnku s noži. Obecně pro hrubší namletí kávy stačí ruční mlýnek, kdežto pro jemné vám lepší službu prokáže právě mlýnek elektrický. U elektrického mlýnku se ale budete muset rozloučit s vidinou božského klidu a ticha, jsou totiž poněkud hlučnější.
Co by vás před koupí mělo zajímat
Podstatná je samozřejmě i cena. Kdo za mlýnek nechce utrácet, nejlevnější modely koupí už do cca 500 Kč. Naopak za nejdražší mlýnky můžete dát i více než 3 000 Kč (nemluvě o těch profesionálních). Před nejlevnějšími elektrickými mlýnky s tříštivými noži se ale hodí spíše varovat. Kávová zrna melou velmi nekvalitně, spíše je nasekají na kousky nepravidelného tvaru. Ty se pak různě dlouho extrahují a kvalita výsledného nápoje klesá.
Některé elektrické mlýnky navíc trpí schopností kávu přepalovat, což se pochopitelně negativně podepisuje na chuti. Zejména k tomu mají sklony výrobky vybavené ocelovými noži. Nože keramické se zahřívají jen minimálně. S ručním mlýnkem se vám nic podobného stát nemůže a snadno odhadnete správnou míru hrubosti. To je velmi důležité, každý způsob přípravy totiž vyžaduje jinou.
Čištění a údržba
Mlýnky musíte čistit vždy. Jinak by ulpělé nečistoty mohly při dalším mletí novou dávku kávy znehodnotit. Je to zapříčiněno zbytky olejů z kávových zrn. Proto je nezbytné věnovat čas údržbě po každém použití mlýnku.
Více o čisteni jsem si precetla take tady 🙂 https://www.lazenskakava.cz/chemie-na-cisteni-domaciho-kavovaru/