Klasická nebo samostmívací? Jakou kuklu pro sváření si vybrat
Svářecí kukla primárně nabízí ochranu před ultrafialovým a infračerveným zářením nejenom pro naše oči, ale i hlavu celkově. Pokud jde o stupeň ochrany, stačí se orientovat stupnicí DIN. Ovšem jedním dechem je nutné dbát i na dostatečně velké zorné pole. Jinak si práci nepříjemně ztížíte.
Svařovací maska v klasickém provedení je připravena pro použití během svařování pomocí elektrického oblouku jen tehdy, když si ji nasadíte. Ve všech ostatních situacích je však dobré ji mít dole, protože jinak zkrátka a dobře vůbec nic nevidíte. Ovšem automatické svařovací kukly to mají docela jinak.
Kukla je při sváření důležitá
Běžné svařovací kukly hrají v dílně amatérského kutila i profesionála nesmírně důležitou roli. Množství kouře, žhavých jisker a samozřejmě také silné světlo, může snadno váš zrak natrvalo poškodit. Tomu dokáží běžné helmy zabránit. S koupí svářečky byste si tak měli pořídit i jednu z nich.
Dbejte na dostatečný stupeň ztmavení, který se hodí k přístrojům, jež právě používáte. Pokud vás během práce se svářečkou začnou brzy bolet oči, je jasné, že vaše volba nebyla správná a musíte se vydat pro tmavší hledí. Ovšem existují i helmy, jež tento problém vyřeší zcela za vás.
Když se helma řídí svým okolím
Máje na mysli samostmívací kukly, které vám nabídnou vysokou míru bezpečnosti, pohodlí a mnoho užitečných funkcí. Potěší vás také svou nízkou hmotností, rychlou dobou odezvy a samozřejmě také nastavitelným stupněm ochrany.
A jak vlastně fungují? Možná vás překvapí, že jejich hledí je v prvopočátku zcela průhledné, což vám perfektně umožňuje sledovat svou pracovní oblast bez neustálého nadzvedávání nebo dokonce sundávání helmy. Displej je tvořen tekutými krystaly. Senzory v helmě reagují na své okolí, takže jakmile aktivujete wolframové elektrody, okamžitě zareagují ztmavením na potřebnou hodnotu.
A kde si takové helmy vybrat? Vyzkoušet specialisty na Svět svářeček.