Pelety – nejlepší způsob úspory nákladů na vytápění
Obsah
Pelety představují jednu z nejlevnější variant vytápění. Šetrné jsou k našim peněženkám a jako 100% přírodní, uhlíkově neutrální energetický zdroj také k planetě – na rozdíl např. od uhlí. Na trhu najdete pelety v různých cenových relacích, ale cena by nikdy neměla být jediným faktorem, podle kterého se při výběru rozhodujete. V tomto článku vám odpovíme na otázky, které byste si měli položit ještě před nákupem.
Kolik pelet spotřebuji za topnou sezónu?
V České republice topí peletami téměř 50 tisíc domácností a firem. Odborníci odhadují, že by letos měla spotřeba překročit 110 000 tun. Roční průměrná spotřeba jednoho rodinného domu s tepelnou ztrátou 60 – 70 GJ se pohybuje kolem 4.5 – 5 tun, u nízkoenergetických nemovitostí zhruba 1 – 2 tuny. Při spalování 1 tuny pelet vznikne zhruba 3.5 tisíce kWh tepla, jejich výhřevnost je tedy asi o 1.5 vyšší než u palivového dřeva. Pro představu 1 kWh tepelné energie uvolněná z pelet vyjde na něco málo přes 4 Kč/kWh. Současná cena elektřiny na 6 Kč/kWh. A to už je slušná úspora.
Jaké pelety jsou nejlepší?
Kvalita dřevěných pelet je určena mezinárodní certifikací ENplus, která určuje nejen podobu a vhodnost použití, ale také obsah popela nebo třeba teplotu jeho tavení. Tento jednotný standard dělí pelety do tříd A1, A2 a B. Prémiové pelety A1 se vyznačují nejnižším možným obsahem popela, který dosahuje maximálně 0.5 %, nejvyšší výhřevností a nejlepší účinností při spalování. Díky 100% čistému složení bez příměsí kůry a chemikálií zároveň zaručují vašemu topeništi tu nejlepší živnost, neznečišťují ho drolícími se úlomky ani ho nijak nezanáší. Certifikované pelety poznáte podle kulatého razítka a šarže na obalu.
Ušetřím za pelety nižší třídy?
Aby bylo vytápění opravdu úsporné, je potřeba co nejnižší popelavost a co nejlepší složení, které zaručí uvolnění plného tepelného potenciálu. Prémiových pelet spotřebujete mnohem menší množství. Ano, pelety s vyšším obsahem popela a kůry
jsou sice levnější, nižší kvalita ale znamená, že pro dosažení stejného výsledku, budete potřebovat větší množství. V důsledku tak místo úspory můžete zaplatit mnohem více, a navíc si přidělat spoustu práce – s nákupem, přikládáním, i pravidelným čištěním.
Důležitá je také teplota tání popela – kotle na pelety se zahřívají až na 1200 °C a pelety to musí vydržet, u pelet nižší třídy to znamená problém. Pamatujte, certifikace cenu nezvyšuje, platíte skutečně za kvalitu, nikoliv za papír.
Můžu koupit kvalitní pelety levně?
Na internetu najdete celou řadu výrobců a dodavatelů pelet. Většina má již vyprodáno, jiní si své zájemce píší na čekací listinu, která je dlouhá klidně 3 měsíce, některé peletárny vám sice ochotně přivezou pelety až domů, kvalitu si ale předem nemáte jak zkontrolovat a doprava vás navíc může vyjít při počtu kilometrů dražé, než byste čekali. My jsme pro vás našli předního českého dřevoprodejce – firmu DS Forest Trade, která díky své velikosti stále disponuje zásobami palivových pelet té nejvyšší kvality ENplus A1. Tyto smrkovo-bukové pelety najdete na webu Kupdrevo, kde si můžete vybrat ze dvou balení – zkušebního 15 kg plastového pytle nebo 1000 kg palety. Na stránkách jasně vidíte přesné dostupné množství, které je pro vás připraveno k okamžitému osobnímu odběru ve dvou prodejních skladech a připravený je i chat, kde vám s nákupem rádi pomohou.