Proč se doporučují pojídat lněné semínka?
Obsah
Lněná semínka – nový zdravotní trend, který nalezli miliony lidí v západních zemích. Co víme o lnu? Rostlina má silná a pružná vlákna dorůstající do velké délky a více jak pět tisíc let se z ní vyrábí plátno. Na jídelníčku se ovšem len objevil v asijských zemích teprve před několika staletími.
Lněná semínka – super potravina
Lněná semínka obsahují velké množství nutričních látek a vlákniny. Rozmleté je lze přidávat do každého jídla např. do brambor, rýže, jogurtu, ovesné kaše či míchaných nápojů. Proč se musí lněná semínka před konzumaci rozemlít? Aby bez účinku neprošly trávicím traktem.
Účinek lněných semínek na lidský organismus
Lněná semínka mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin (bojovník s depresí a nejen omega-3, ale i 6 a 9), a proto jsou prospěšná pro nervovou soustavu, dále udržují mozek v dobré kondici, bude se vám lépe myslet a zlepšíte svou paměť, mají vysoký podíl kvalitních bílkovin. Taktéž vám sníží i 50% hladinu cholesterolu v krvi. Mimo to snižují v rozmezí 25 až 60% i hladinu triglyceridů. Předcházejí a zlepšují stav cukrovky, hlavně u diabetu typu 2. Tři polévkové lžíce lněných semínek vám dodají tolik potřebných látek, jako půl kilový kus ryby. Ohromné množství vlákniny ve lněných semínkách zajistí pravidelné vyprazdňování střev. Brání osteoporóze a některým druhům rakoviny, neboť lněné semínka obsahují lignany, které patří do třídy polyfenolů a mají extrémně silné antioxidační a anti-estrogenní účinky. A dokonce pomáhají při hubnutí, neboť dodávají pocit plnosti.
Existuje nějaké zdravotní riziko při nadměrné konzumaci lněných semínek?
I v tomto případě platí, že všeho hodně může škodit, přesto byste museli zkonzumovat obrovské množství lněných semínek, aby se dostavily nějaké zdravotní potíže. Dvě až čtyři polévkové lžíce mletých lněných semínek můžete bez obav denně pozřít.