Pronájem bytu v Plzni jako cesta k zajištěni příjmu

Czech Republic Pilsen Synagogue  - mzphotos / Pixabay
mzphotos / Pixabay

Poptávka po bydlení je dnes velmi vysoká. Pokud tedy vhodnou nemovitost máte, bylo by určitě vhodné ji použít. A pokud ne, pak stále ještě není pozdě si ji pořídit. A na co si dát v takové situaci pozor?

Pokud nemáte zkušenosti, zajděte za odborníky

Pravidlo číslo jedna zní: pokud jste nikdy žádnou nemovitost nepronajímali (mezirodinné výpůjčky bez smlouvy se opravdu nepočítají), pak si pro začátek nechte poradit. Vyhledejte pomoc realitní kanceláře, která vám se vším pomůže.

Je vhodné najít osvědčenou organizaci, která má na internetu pozitivní reference. Ale samozřejmě je možné dát i na doporučení přátel. Nabídnout byt podle požadavků klienta totiž nebývá úplně snadné. Dnes už většině nájemníků nestačí kuchyňská linka a základní linoleum. Chtějí mnohem víc.

S potenciálními klienty se nejdříve seznamte

Tím však vaše cesta za úspěšným pronájmem teprve začíná. Je totiž důležité vědět, komu svou nemovitost půjčujete. Proklepněte si proto případného zájemce na internetu, poptejte se u jiných pronajímatelů… A především si s novým zájemcem domluvte prohlídku. Snažte se navázat nezávazný rozhovor, pozorujte ho a dívejte se na to, o co se zajímá. Pokud se vyptává na detaily, ze všeho nejdůležitější jsou pro něj sousedé a vůbec se tváří přívětivě, pak je velmi pravděpodobné, že u vás plánuje zůstat na delší dobu. A přesně takového nájemce potřebujete.

Smlouvu si nechte zkontrolovat

Už předem mějte připraveny všechny náležitosti. Budoucí smlouvu si nechte zkontrolovat od odborníků. Musí totiž obsahovat celou řadu náležitostí – například kauci, pokuty za poškození bytu, termín úhrady nájmu apod. Pořádně si také zkontrolujte své dokumenty o vlastnictví domu. Neměla by v nich být žádná klička, jíž by mohl později šikovný nájemce použít proti vám.

A nezapomeňte ani na potvrzení o převzetí, které musí váš nájemce podepsat. Nezapomeňte na něm uvést kompletní soupis majetku bytu. Předejdete tak možným pozdějším obtížím s dokazováním škod apod.

Co by měla vaše smlouva obsahovat

Nezáleží na tom, jestli nabízíte pronájem bytu Plzeň nebo třeba Praha. Body, jež se musí ve vaší nájemní smlouvě objevit, jsou pro celou republiku stejné. A o jaké jde?

  • Úplné jméno majitele a později také nájemce bytu.
  • Pevně určená měsíční částka nájmu.
  • Podmínky revize nájemného.
  • Možnost návštěvy bytu, kterou můžete vy jako majitel vykonat například za účelem kontroly majetku.
  • Osoby, jež budou oprávněny ke spolužití s nájemcem.
  • Termín pronájmu bytu (tedy kdy pronájem končí).
  • Podmínky, za nichž může být smlouva předčasně ukončena.
  • Podrobný popis bytu: zejména jeho adresu, ale také podlahovou plochu a počet pokojů, případně i umístění v konkrétním patře domu.

Co je možné zahrnout do soupisu majetku

Lidé také mnohdy tápou v tom, co je vlastně možné zahrnout do tzv. inventáře bytu, jehož náhradu je možné nárokovat ve chvíli, kdy ho nájemce zničí nebo poškodí. Obvykle jde o nábytek a domácí spotřebiče. Ve smlouvě se však klidně může nacházet kupříkladu i ložní prádlo, kuchyňské náčiní a nádobí, případně závěsy, koberce a další bytové textilie. V zásadě tedy cokoli, co vy jako majitel poskytnete svým nájemníkům k užívání.

Pronajímáte byt s více majiteli? Pak potřebujete souhlas

Samozřejmě nejde jen o souhlas váš. Jestliže chcete pronajmout pokoj v tzv. sdíleném bytě, pak budete potřebovat souhlas všech majitelů. Bez něj to zkrátka a dobře nepůjde. Je také třeba zhotovit dokument, který do nejmenších podrobností specifikuje postup při užívání tohoto bytu. Jde především o to, jaká místnost je přidělena tomu či onomu majiteli. I když se to zdá jako banalita, dokáže vás tento postup ochránit před případnými konflikty.

Chcete najít byt k pronájmu nebo si naopak nějaký na pronájem pořídit? Pak zamiřte na specializovaný portál Reality.idnes.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *