Rekonstrukce a její plánování – proč například vybírat okna a dveře s předstihem?

Free-Photos / Pixabay

Plánujete-li větší rekonstrukci staršího rodinného domu či bytu, pak k ní výměna starých výplní do stavebních otvorů určitě patří. Ano, máme samozřejmě na mysli okna a dveře, byť jsme použili trochu té profesionální hantýrky. A čas od času k tomu sklouzneme i nadále, protože to zkrátka k dobrým tipům pro rekonstrukci neodmyslitelně patří.

Znáte-li ty správné výrazy, už se jistě nenecháte zmást žádnými agresivními prodejci ani reklamami. Tak například izolace a tepelný most. Orientujete se? Pokud ne, nejspíš se budete řídit při výběru oken jen jejich nízkou cenou. Průšvih je v tom, že následně díky teplu unikajícímu skrze jejich konstrukci ušetřené peníze velmi rychle protopíte a nadále budete stále v mínusu. Ale pěkně od začátku.

Výběr profilu a izolačního skla vašich oken

Jako první si promyslete tepelně-izolační vlastnosti, které by měla vaše plastová či dřevěná okna mít. Nová a moderní okna mají bez debat mnohem lepší vlastnosti než ta používaná před několika desítkami let. A pokud se chcete stát majitelem pasivního domu, pak by vás mělo rovněž zajímat, zda zvolený model vyhovuje hodnotě pod 0,8 W/m2K. Vždy chtějte patřičný certifikát, nikdy se nespoléhejte jen na slovní ujištění prodejce.

Dvojsklo nebo trojsklo? Ne vždy je třeba platit za nejdražší variantu

Pořizujete si trojsklo zejména kvůli lepší izolaci vůči okolnímu hluku? Potom vás zklameme. Rozdíl v tomto parametru je totiž mezi ním a klasickým dvojsklem nepatrný (vyplatí se tedy spíše investice do speciálního protihlukového skla). Trojsklo ovšem lépe izoluje unikající teplo a rovněž se méně rosí. Ovšem na druhou stranu brání také pronikání infračerveného světla do interiéru, takže se místnosti vlivem venkovních teplot hůře prohřívají. A je samozřejmě také dražší. Cena za plastová okna tak může vzrůst třeba i o třetinu.

Okna do města a pro podhorskou dřevostavbu nejsou stejná

Skvělá odolnost vůči povětrnostním podmínkám by měla být samozřejmostí. Jestliže se vaše nemovitost nachází v klasické městské zástavbě, pak nejspíš nebudete mít v tomto ohledu problém. Ovšem drsné podmínky podhorských a horských oblastí si zkrátka žádají své. Hledejte proto výrobce, který má s tímto typem oken zkušenosti. Nejde totiž jen o jejich provedení, ale také o správnou instalaci.

Do kterého patra okna pořizujete?

Plánujte koupit identická eurookna pro celou nemovitost? To by byla rozhodně chyba. Přízemí a první patro se vyplatí vybavit ochranou proti zlodějům. Chtějte zejména bezpečnostní skla a větší množství bezpečnostních bodů kování. Případné vniknutí tak lapkům zpravidla znesnadníte natolik, že se pokusu o vloupání vzdají. V porovnání s ušetřenými náklady za náhradu ukradených věcí je tato investice vcelku zanedbatelná.

A co doplňky?

S vašimi novými okny by měly ladit nejenom dveře, ale i žaluzie, okenní parapety a další detaily fasády i vnitřního vybavení bytu. Jedině včasný výběr oken vám zaručí, že si stihnete do začátku rekonstrukce bez shonu a spěchu vybrat i všechno ostatní. Nebudete tak nuceni k cenovým ani estetickým kompromisům, nezbytným pro ukončení prací v zadaném termínu. A pokud během výběru oken narazíte na problém, pak se nebojte požádat o pomoc odborníky. Bezplatnou konzultaci nabízí například česká firma www.jis.cz. A pamatujte si, že žádný dotaz není příliš malý nebo banální. Jde přece o vaše spokojené bydlení!

You may also like...

1 Response

  1. 2.5.2021

    […] jak stoupá poptávka po modernizaci bydlení, logicky i přibývá firem, které se specializují na rekonstrukce. Minimálně v každém městě najdete řemeslníka, či rovnou firmu, zabývající se […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *