Rukama nebo příborem? Pomůžeme vám v rozhodování
V Evropě bereme vidličku a nůž jako samozřejmost, ale přitom ještě v 11. století mluvila církev o vidličce jako o nebezpečném nástroji ďábla. Dnes už podobnými předsudky netrpíme, přesto nám může být pohled na tyto předměty nepříjemný, zvláště pokud váháme, zda je právě použít, či ne.
Kdybyste se ještě v 16. století podívali do příborníku, našli byste tu nejspíš jenom lžíci a nůž, klasické příbory ani náhodou. Nebyl k nim totiž důvod. Změna přicházela pomalu a vtrhla nejprve do šlechtických kruhů ve formě módy širokých límců alias okruží (pamatujete na úbor Rudolfa II.?), které strávníkům použití lžíce jednoduše nedovolovalo – nedosáhla totiž do pusy. Prodlužování rukojetí se ukázalo jak nepraktické, takže ke slovu konečně přišly na řadu vidličky. A zvyky panstva postupně převzali i obyčejní lidé.
To jsme ale my, Evropané. A co zbytek světa? Věřte nebo ne, ale přibližně polovina obyvatel planety ještě stále jí rukama. Ani nám to není zapovězeno. Chcete vědět, v jakých případech? Srovnali jsme je pro vás pěkně abecedně.
Artyčoky
Tyto květy bodláku ať už pečené, vařené nebo jinak upravované se vždy jedí rukama. Jednotlivé lupínky se prostě odlupují.
Hranolky
Zde je použití příboru individuální. V restauracích je to žádoucí, ve fast foodech přesně naopak.
Chlebíčky
U jednohubek je to jasné, ale co s většími kousky, z nichž každou chvíli něco odpadává? Uchopte je do ubrousku, a ten pak vyhoďte.
Chřest
Vařený chřest uchopte do pravé ruky a vidličkou v levé ho jistěte. Jde o osvědčený způsob už z doby první republiky.
Kuře
Také máte zafixováno, že u kuřete nebo králičí nožky je braní do rukou povoleno? To však v restauraci, kde máte založen příbor, neplatí. Za pomoci vidličky olupujte kousky masa a vkládejte je do pusy. Budete překvapeni, jak snadné to je.
Sushi
Ne, ani tady není místo pro příbory, a to ani pokud si nerozumíte s hůlkami. Koneckonců Japonci ve své domovině jedí sushi (s výjimkou sashimi) také rukama a jen na našem území se jaksi poevropštili, aby si bez příboru alias hůlek nepřipadali nepatřičně. Sushi se zásadně vkládá do úst celé, ukousnout můžete jen temaki nebo obzvláště velké nigiri. Ale decentně, prosím!
Zajímají vás další podrobnosti z historie použití příboru, nebo jste zde nenašli své oblíbené jídlo? Více se dočtete v článku http://www.forbes.cz/muzu-to-jist-rukama-kdy-pouzit-pribor-kralu-a-kdy-uz-jde-o-faux-pas/.
2 Responses
[…] málokdo si dovede představit stolování bez talíře. Talíře jsou zkrátka základ. Na správném talíři se jídlo nejen lépe vyjímá, ale také […]
[…] nebudeme. Těmi se i při slavnostních příležitostech jí doma snad už jen v pohádkách. Moderní nerezový příbor dnes naprosto ovládl kuchyně a jídelny západního světa. A ke klasické vidličce, noži a […]