Víte, na co si dát pozor při zařizování půdního bytu?
Ještě v minulém století bydleli pod střechou především holubi a nejrůznější umělci. S přílivem moderních technologií je však romantika takového bydlení stále oblíbenější. Co potřebujete znát, pokud se pro podobný krok rozhodnete i vy?
Rekonstrukce podkroví se vlastně příliš neliší od klasické rekonstrukce bytu 2+1 nebo větších prostor. Odpustit si musíte snad jen vyšší a rozměrnější kusy nábytku. Díky širokým možnostem dnešních obchodů však už naštěstí není nutné pořizovat většinu kusů na míru, jako tomu bylo v minulosti. Přesto však skýtá tento typ bydlení některé nepříjemné pasti.
Zaměřte se na užitnou plochu
Koupě a přestavba půdních prostor se na první pohled může jevit výhodněji než obyčejná rekonstrukce panelového bytu. Nabízené prostory totiž bývají zpravidla větší a za přívětivější cenu. Myslete však na to, že plnohodnotnou užitnou plochu představuje jen ta část bytu s dostatečnou podchodnou výškou, která se pohybuje mezi 1,8 až 2 metry. Minimálně!
A ne vždy je možné stěnu jednoduše obestavět nábytkem, jež takový rozsah nevyžaduje. Vždyť i nad záchodovou mísou by mělo být místo alespoň 135 centimetrů, a to v sedící pozici.
Dejte pozor na orientaci půdy
Pokud se o koupi teprve rozhodujete a rekonstrukce půdních bytů je pro vás zatím nezmapovaným územím, zaměřte se také na orientaci vysněného prostoru. Zatímco u běžných bytů bývá nejvíce preferována jižní strana, u půdních prostor je orientace sever-jih takřka smrtící.
Je třeba myslet na celou řadu věcí a úprava takové malé půdy může být finančně mnohem náročnější než běžná rekonstrukce bytu 3+1. Je nutné řešit především klimatizaci, ale také redukci oken na exponované straně střechy či kvalitní tepelnou izolaci s dostatečně odvětrávanou vzduchovou mezerou.
U půdy orientované ve směru východ západ je průběh rekonstrukce o něco jednodušší. Obvykle postačí dobrá izolace a zařízení prostor vhodným nábytkem. Nové bydlení tak může být hotové klidně do měsíce a za opravdu přívětivou sumu.