Vybíráme brusku ve 3 jednoduchých krocích
Obsah
Byli jste v nějaké dílně, kde by chyběla bruska? Ať už jde o profesionální dílnu nebo dílnu zarputilého domácího kutila, bruska je její neopomenutelnou součástí. Pokud pořízení brusky teprve zvažujete a nemáte v této oblasti dostatečné zkušenosti, může pro vás být občas složité zorientovat se v nabídce a jednotlivých typech. Proto nepřestávejte číst následující řádky, na kterých vám poradíme, jak vybrat kvalitní brusku a nešlápnout vedle!
Krok č. 1: Správný typ je základ úspěchu
Již výše jsme zmínili, že brusek je na našem trhu hned několik typů. V zásadě tak můžete zvolit:
- Brusky excentrické: Vhodné k broušení dlouhých rovných kovových povrchů
- Brusky vibrační: Ideální pro dřevěné materiály
- Přímé či delta brusky: Brusky vhodné pro špatně dostupná místa
- Úhlové brusky: Ideální pro dělení plechů, dlaždic či keramiky
- Sanační brusky: Vhodné k broušení betonu, cementových omítek apod.
Krok č. 2: Vybíráme brusný kotouč
Po výběru brusky se dostává ke slovu výběr brusného kotouče. Obecně platí, že čím tvrdší materiál hodláte brousit, tím měkčí kotouč byste měli zvolit. Nechcete-li do kotouče zbytečně investovat, poohlédněte se po kotoučích z korundu nebo karbidu křemíku. Můžete-li si dovolit utrácet a hledáte opravdu kvalitní kotouč, který něco vydrží, vsaďte na kotouč diamantový.
Krok č. 3: Co všechno bruska zvládne
Abyste si byli jisti dobrým výběrem kvalitní brusky, zaměřte se také na její funkce. Základem jsou jednoduše vyměnitelné kotouče, bezpečnostní pojistka, ale i snadná manipulace a jednoduché ovládání. Cenově nákladně modely mohou být vybaveny také nastavitelným držadlem a možností upínání ochrany před odletujícími částečkami. Některé modely jsou navíc dodávány se speciálním vysavačem, který odletující kousky rovnou odsává. Následný úklid po vybroušení je proto minimální a bezpečnost na vysoké úrovni.
Hledáte-li spolehlivého dodavatele brusek, nahlédněte do e-shopu www.strojimport.cz